Terapia uderzeniowo-dynamiczna

Autorem metody jest Gieorgij Nikołajewicz Maksimow, emerytowany żołnierz, który podczas pełnienia służby uległ wypadkowi, w wyniku którego uszkodził odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Gieorgij po przebytych operacjach znajdował się w pozycji leżącej, był sparaliżowany na odcinku od pasa w dół, groziło mu spędzenie reszty życia na inwalidzkim wózku. Po zastosowaniu bolesnych technik opartych na masażach stymulujących układ nerwowy kręgosłupa stanął na nogi i jest w pełni sprawny. Po swoich przeżyciach opracował metodę masażu, którą stosuje z sukcesami już od 25 lat.
Gieorgij N. Maksimow posiada tytuł doktora nauk medycznych, jest naturopatą, eniologiem, uzdrowicielem, wielokrotnie nagradzanym w Rosji i Europie za swój wkład w rozwój medycyny. W 2005 r., decyzją komisji eksperckiej Rosyjskiej Akademii Nauk otrzymał medal I.I. Miecznikowa „Za praktyczny wkład w poprawę zdrowia narodu”, a w roku 2009 decyzją społeczności naukowej Europejskiego Stowarzyszenia Naukowego i Prezydium Europejskiej Akademii Nauk Przyrodniczych został odznaczony medalem Roberta Kocha „za wkład w rozwój medycyny” i otrzymał tytuł „Wybitnego naturopaty Europy”. Kluczowe obszary jego pracy to: bioenergokorekcja, eniologia, psychoterapia, terapia Su Dżok, apiterapia, glinoterapia oraz stara rosyjska chiropraktyka wisceralna. Członek stowarzyszenia zawodowego terapeutów wisceralnych.
 
 
Terapia uderzeniowo-dynamiczna (Terapia MUD) Maksimowa, to sposób leczenia będący skutecznym wsparciem medycyny konwencjonalnej. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób i niewydolności organizmu. 
Terapia oparta jest głównie na masażu uderzeniowo-dynamicznym (MUD), który poprzez stymulację układu nerwowego oraz krwionośnego, wpływa na regenerację stref zmienionych chorobowo. Stymuluje samoleczenie organów wewnętrznych oraz likwiduje zastoiny w układzie krwionośnym. Poprawia przepływ krwi, limfy oraz połączeń nerwowych.
 
Przed przystąpieniem do masażu przeprowadzany jest z pacjentem wywiad na temat przebytych chorób, operacji oraz już zdiagnozowanego stanu organizmu. Techniki wykorzystywane w masażu uderzeniowo-dynamicznym są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. MUD jest masażem któremu towarzyszy ból, pojawiają się zaczerwienienia skóry, siniaki, przekrwienia oraz krwiaki. Jest masażem bolesnym, lecz skutecznym. Zaczerwienienia i krwiaki znikają w okresie do 14 dni.

W MUD pracuje się z całym ciałem, stymuluje się pracę organizmu poprzez zastosowanie: baniek próżniowych, baniek gumowych/silikonowych, rozcierania i oklepywania. Siła, intensywność oraz zastosowane techniki masażu są dobierane indywidualnie w zależności od stanu fizycznego i wytrzymałości pacjenta. 
 
Terapia MUD, to również masaż naturalnym miodem. Dzięki darowi natury jakim jest miód oraz zastosowaniu odpowiedniej techniki oczyszczamy organizm z toksyn (tzw.szlamu) zalegających w naszym ciele. Terapia przyczynia się do zdecydowanej poprawy funkcjonowania organizmu, a w 90% przypadków do całkowitego pozbycia się dolegliwości. Czas osiągnięcia zamierzonego celu jest indywidualny, zalecane jest 10 sesji terapii (2 serie po 5 sesji). W trudnych przypadkach, po kilkutygodniowej przerwie należy powtórzyć zabiegi. Sesje MUD odbywają się w systemie 5 + 2 + 5 (pięć dni masażu + dwa dni przerwy + pięć dni masażu).
 
Przeciwwskazaniami dla MUD są:
- hemofilia,
- stwierdzona choroba nowotworowa,
- wstawiony rozrusznik serca,
- ciąża,
- alergia na miód (w tym przypadku nie stosujemy technik z wykorzystaniem miodu).
 
Zastosowanie:
- choroby stawów,
- choroby tarczycy,
- bezpłodność,
- impotencja, 
- choroby układu nerwowego,
- choroby układu krwionośnego,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
 
Terapia uderzeniowo-dynamiczna wg Maksimowa, w połączeniu z terapią wisceralną wg Ogułowa, dają solidną dawkę regenerującą ludzki organizm. Terapie można stosować w połączeniu z hirudoterapią (pijawki), terapią próżniową (bańki) oraz apiterapią (miód, pszczoły).

UWAGA:
W przypadku zastosowania masażu bańką chińską, stawiania baniek próżniowych, bądź oklepywania ciała jako elementu masażu uderzeniowo - dynamicznego (MUD), mogą pojawić się ślady na ciele w postaci zaczerwienienia, przekrwienia oraz siniaków utrzymujących się na ciele do 14 dni po zabiegu.

W czasie do 72 godzin po zabiegu z wykorzystaniem baniek próżniowych może wystąpić ogólne osłabienie organizmu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, w związku z czym w okresie do 72 godzin po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego w postaci treningu sportowego czy ciężkich prac fizycznych.

Po zabiegu z wykorzystaniem baniek próżniwych w celu lepszej regeneracji organizmu należy zwiększyć ilość odpoczynku w postaci snu (niezbędne minimum to 8 godzin) oraz spożywać zwiększoną ilość wody (niezbędne minimum to 30ml/kg, ok. 2 litry wody dziennie).