Terapia uderzeniowo-dynamiczna

Autorem metody jest Gieorgij Nikołajewicz Maksimow, emerytowany żołnierz, który podczas pełnienia służby uległ wypadkowi, w wyniku którego uszkodził odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Gieorgij po przebytych operacjach znajdował się w pozycji leżącej, był sparaliżowany na odcinku od pasa w dół, groziło mu spędzenie reszty życia na inwalidzkim wózku. Po zastosowaniu bolesnych technik opartych na masażach stymulujących układ nerwowy kręgosłupa stanął na nogi i jest w pełni sprawny. Po swoich przeżyciach opracował metodę masażu, którą stosuje z sukcesami już od 25 lat. Gieorgij N. Maksimow ma tytuł doktora nauk medycznych, wielokrotnie był nagradzany w Rosji i Europie za swój wkład w rozwój medycyny. 
 
Terapia uderzeniowo-dynamiczna (Terapia MUD) Maksimowa, to sposób leczenia będący alternatywą dla medycyny opartej na farmakologii oraz chirurgii. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób i niewydolności organizmu. 
Masaż uderzeniowo-dynamiczny poprzez stymulację układu nerwowego oraz krwionośnego, wpływa na regenerację stref zmienionych chorobowo. Powoduje leczenie organów wewnętrznych oraz likwiduje zastoiny w układzie krwionośnym. Poprawia przepływ krwi, limfy oraz połączeń nerwowych.
 
Przed przystąpieniem do masażu przeprowadzany jest z pacjentem wywiad na temat przebytych chorób, operacji oraz już zdiagnozowanego stanu organizmu. Techniki wykorzystywane w masażu uderzeniowo-dynamicznym są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Masaż  wykorzystuje techniki próżniowe (bańki) oraz apiterapię (miód). MUD jest masażem któremu towarzyszy ból, pojawiają się zaczerwienienia skóry, siniaki, przekrwienia oraz krwiaki. Jest masażem bolesnym, lecz skutecznym. Zaczerwienienia i krwiaki znikają w okresie: od 3 do 7 dni.

W MUD pracuje się z całym ciałem, stymuluje się pracę organizmu poprzez zastosowanie: baniek próżniowych, baniek gumowych/silikonowych, miodu, rozcierania i oklepywania. Siła, intensywność oraz zastosowane techniki masażu są dobierane indywidualnie w zależności od stanu fizycznego i wytrzymałości pacjenta. 
 
Terapia MUD przyczynia się do zdecydowanej poprawy funkcjonowania organizmu, a w 90% przypadków do całkowitego wyleczenia z dolegliwości. Czas osiągnięcia zamierzonego celu jest indywidualny, zazwyczaj jest to 10 sesji masażu. W trudnych przypadkach, po kilkutygodniowej przerwie należy powtórzyć zabiegi. Sesje MUD dobywają się w systemie 5 + 2 + 5 (pięć dni masażu + dwa dni przerwy + pięć dni masażu).
 
Przeciwwskazaniami dla MUD są:
- hemofilia,
- stwierdzona choroba nowotworowa,
- wstawiony rozrusznik serca,
- ciąża,
- alergia na miód (w tym przypadku nie stosujemy technik z wykorzystaniem miodu).
 
Zastosowanie:
- choroby stawów,
- choroby tarczycy,
- bezpłodność,
- impotencja, 
- choroby układu nerwowego,
- choroby układu krwionośnego,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
 
Terapia uderzeniowo-dynamiczna wg Maksimowa, w połączeniu z terapią wisceralną wg Ogułowa, dają solidną dawkę regenerującą ludzki organizm. Terapie można stosować w połączeniu z hirudoterapią (pijawki), terapią próżniową (bańki) oraz apiterapią (miód, pszczoły).